Pierwsza Armia Wojska Polskiego

1. Armia Wojska Polskiego powstała 29 lipca 1944 roku z przemianowania 1. Armii Polskiej, sformowanej w ZSRR 16 marca 1944 roku. Jednak jej początki w ZSRR sięgają czasów wcześniejszych. 30 lipca 1941 podpisano w Moskwie układ Sikorski-Majski. Na jego mocy powstały Polskie Siły Zbrojne w ZSRR pod dowództwem generała Władysława Andersa. W ich składzie znalazł się również Zygmunt Berling. Po wydaniu przez gen. Andersa rozkazu ewakuacji do Iranu, Berling pozostał jednak w ZSRR, gdzie latem 1943 roku utworzono pod jego dowództwem I. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W październiku 1943 roku dywizja Berlinga stoczyła bitwę pod Lenino, którą uznano za jej chrzest bojowy. Bitwa była okupiona dużymi stratami. W 1943 roku Stalin nadał Berlingowi stopień generała, a 16 marca 1944 mianował dowódcą 1. Armii Polskiej. Stały napływ żołnierzy i starania Zygmunta Berlinga spowodowały, że 29 lipca 1944 roku dokonana przemianowania na 1. Armię Wojska Polskiego. We wrześniu 1944 r., po zajęciu prawobrzeżnej części Warszawy (Pragi) przez wojska radzieckie i polskie, jednostki 1. Armii toczyły ciężkie walki o uchwycenie i utrzymanie przyczółków na lewym brzegu Wisły. Celem walk było wsparcie toczącego się jeszcze Powstania Warszawskiego. Po nieudanych walkach w Warszawie gen. Zygmunt Berling został zdjęty ze stanowiska dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego. Jego następcą został gen. Władysław Korczyc, a po nim gen. Stanisław Popławski. W czasie ofensywy styczniowej armii radzieckiej, Wojsko Polskie nie przypominało już jednego korpusu. Istniały dwie armie. Choć oddziały, które rok wcześniej wchodziły w skład korpusu Berlinga stanowiły zaledwie 10% siły 1. Armii Wojska Polskiego, to jednak one tworzyły jej trzon. Żołnierze służący pod dowództwem Berlinga uczestniczyli jeszcze w przełamaniu Wału Pomorskiego, a także operacjach: pomorskiej, berlińskiej i praskiej. We wrześniu 1945 roku nastąpiło rozformowanie dowództwo 1. Armii WP, a na jego bazie sformowano w Katowicach Dowództwo Okręgu Wojskowego Śląsk. 14 września 1945 roku, za walki o wyzwolenie ziem polskich 1. Armia Wojska Polskiego została odznaczona przez Krajową Radę Narodową Orderem Krzyża Grunwaldu I klasy.

W latach 1999 - 2017 istniało Publiczne Gimnazjum, które wchodziło w skład Zespołu Kształcenia i Wychowania w Koczale, a jego patronem był Pan Alfons Zbłoński. Pan Zabłoński w 1946 roku zorganizował placówkę Publicznej Szkoły Podstawowej w Koczale w budynkach byłej szkoły niemieckiej. Prócz tego był pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły.

Wykonanie

Wykorzystano motyw SOLID na licencji Creative Commons Attribution 3.0